enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
16,6995
EURO
17,5441
ALTIN
971,89
BIST
2.405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Açık
26°C
Bursa
26°C
Açık
Cuma Açık
27°C
Cumartesi Açık
26°C
Pazar Açık
28°C
Pazartesi Açık
28°C

NE BORÇLANMA NE DE USULSÜZLÜK SÖZ KONUSU DEĞİL;

NE BORÇLANMA NE DE USULSÜZLÜK SÖZ KONUSU DEĞİL;
REKLAM ALANI
06.01.2022 16:43
0
A+
A-

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Ocak ayı meclis toplantısı öncesi Sayıştay raporu ile ilgili iddiaları Sayıştay raporu ile yanıtladı.

NE BORÇLANMA NE DE USULSÜZLÜK SÖZ KONUSU DEĞİL;

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Ocak ayı meclis toplantısında geçtiğimiz günlerde medyada yer alan Sayıştay raporları ile ilgili meclise bilgilendirme yaptı. Belediye Başkanı Bekir Aydın, Belediyelerin denetimlerinin İçişleri Bakanlığı ve Sayıştay tarafından yürütüldüğünü belirterek, sayıştayın raporuna göre belediyemiz ne borç sınırını aşmış ne de yapılan işlemlerde herhangi bir usulsüzlük görülmediğini ifade etti.

Bilindiği üzere, belediyeler Sayıştay ve gerekse İçişleri Bakanlığının denetimine tabidirler. Bu çerçevede, Orhangazi Belediyesi de dış denetimine tabi tutulmaktadır. Bu çerçevede, Sayıştay her yıl, İçişleri Bakanlığı ise belirli aralıklarla belediyemizi denetime tabi tutmaktadır.5393 sayılı Belediye kanununun 54. Maddesine göre belediyelerin denetimi; Faaliyet ve işlemlerde hataların önlenmesine yardımcı olmak, çalışanların ve belediye teşkilatının gelişmesine, yönetime ve kontrol sistemlerinin geçerli, güvenilir ve tutarlı duruma gelmesine rehberlik etmek amacıyla; hizmetlerin süreç ve sonuçlarına mevzuata, önceden belirlenmiş amaç ve hedeflere, performans ölçütlerine ve kalite standartlarına göre tarafsız olarak analiz etmek, karşılaştırmak ve ölçmek; kanıtlara dayalı olarak değerlendirmek, elde edilen sonuçları rapor haline getirerek ilgililere duyurmaktır. Alınan kanunun 55.inci maddesine göre de, denetime ilişkin sonuçlar kamuoyuna açıklanır ve meclisin bilgisine sunulur. Bu çerçevede; Belediyemizin Sayıştay denetimine ilişkin 2020 mali yılı raporu ile 2016-2021 yıllarını kapsayan İçişleri bakanlığına ait teftiş raporunda Belediyemizin hem mali iş ve işlemleri, hemde idari iş ve işlemlerinin denetimine ilişkin veriler bulunmaktadır.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Kamuoyuna yansıyan ve bazı görsel medya kanallarında yer alan yanıltıcı ve çarpıtıcı bilgilerinde söz konusu olması, açıklama yapma zarureti hâsıl olmuştur. Aynı zamanda, söz konusu denetim raporlarının kamuoyu ile paylaşılması bir kanunu zorunluluktur. Belediyemizin yukarıda belirtilen dönemleri kapsayan denetimleri sonucunda usulsüz harcama veya işlemler tespit edilmemiştir, kamu zararına sebebiyet verecek işlemler ile suç oluşturabilecek bulgu ve tespitler yapılmamıştır. Buna karşılık belediye kanunun ön gördüğü borçlanmaya veya istihdama ilişkin oransal sınırlar konusunda raporlarda uyarılarda bulunmuş, bu oranların aşılmadığı ifade edilerek, ilerleyen yıllarda bu oranların aşılmaması konusunda da hassasiyet gösterilmesi raporlarda önerilmiştir.

 

Belediyemizin bütçelerini, hukuki süreçleri doğru yöneterek kullandığı, herhangi bir usulsüzlük ve kamu zararına yol açacak iş ve işlem gerçekleştirmediği belirtilmiştir. Bazı bazın kuruluşlarında ifade edildiği gibi, belediyemiz borçlanma sınırını aşmış değildir. Sadece, kanunen öngörülen limitler dâhilinde borçlanma gerçekleşmiştir. Bunun yanında, idari iş ve işlemlerde de kamu zararı sonucunu doğuracak ve usulsüzlük oluşturacak herhangi bir işlem söz konusu olmamıştır.

 

Bu vesile ile ifade etmeliyiz ki, düzenlenen raporlarda belirtilen bazı hususların ikmal edilmesi belediyemize ait olmakla beraber, bazı hususların ikmali ve değerlendirilmesi konusunda belediyemizin ve belediye başkanlığı makamının bir yetkisi bulunmamaktadır. Şeffaflık ve hesap verilebilirdik adına söz konusu raporlar,  Belediye meclisimizin bilgisine sunulmuş ve kamuoyu ile paylaşılmıştır.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.